מלגזה

"אם הצצתם פעם לתוך מחסן בתעשייה, בטח שאלתם את עצמכם איך הצליחו להניח את כל המשטחים והארגזים הכבדים זה מעל זה בצורה כל כך מסודרת.. לסדר המופתי הזה אחראי כלי רכב מיוחד – המלגזה! הפיזיקאים הצעירים בנו בחוג מלגזה שאת המנוע שלה מפעיל כוח הידראולי. רוצים לדעת מה זה אומר? היכנסו להסבר. "
אילו משקלים מסוגלות המלגזות להרים? כיצד מלגזות פועלות? מה כוח של מים מסוגל לעשות? מהו מנוע הידראולי?
"כוח הידראולי הוא כוח הנוצר ע""י לחץ של מים, למה דווקא מים? מים הם נוזל ונוזל יכול להכנס לכל מקום בקלות. כשהם נכנסים למקום סגור ואין להם יותר לאן לזרום, הם מפעילים כוח על מה שנמצא מסביב ודוחפים אותו! מערכת הידראולית מורכבת מצינורות שדוחסים נוזל ובכך מעבירות כוח. המלגזה היא כלי רכב מיוחד במינו! יש לה תורן אנכי מקדימה, עליו מולבשות שתי זרועות פלדה היכולות לשאת מטענים ולהסיע אותם מעלה ומטה. קיימות מלגזות ענקיות המיועדות להרמת אלפי קילוגרמים ומלגזות חשמליות קטנות המשמשות להרמת ציוד קל יותר. כיום זהו כלי כמעט הכרחי במפעלי ייצור ובתעשייה כולה."
"בדגם המלגזה, המנוע ההידראולי הוא בעצם מזרק! דוחסים מים לתוך חלל המזרק, וכשלמים אין יותר מקום (צפוף להם) הם דוחפים החוצה את ידית המזרק. הידית נדחפת כלפי מעלה ויחד איתה עולים גם זרועות המלגזה עם החפצים המונחים עליהן. "
" משימה: בדקו כמה משקל יכול לשאת דגם המלגזה שבניתם. קחו ערימה של עפרונות/ צבעים. הניחו שני עפרונות על המלגזה ובדקו האם היא מצליחה להרים אותם. בכל פעם הוסיפו עוד עפרון ובדקו האם המלגזה נשארת יציבה ומצליחה להתמודד עם המשקל. "
"תרגיל: כמה עומס מונח על זרועותיה של מלגזה: הושיטו שתי ידיים ישרות קדימה ובקשו מחבר או מאחד ההורים להניח חפצים בעלי משקל על ידיכם. בדקו כמה זמן אתם מסוגלים להחזיק מעמד עם המשקל בידיים מבלי לקפל אותן. ערכו תחרות עם חבר או בין ההורים וגלו מי מהם ""מלגזה"" עמידה יותר. "

מלגזות מבצעות פעולות אקסטרים

5 פעולות לא שגרתיות שמלגזות יכולות לבצע

איך לא מפעילים מלגזה

צריך את עזרתנו?

מלא את הפרטים ונדאג לחזור אלייך בהקדם

דילוג לתוכן