גלגל ענק

אחת, שתיים שלוש.. קפיצה! למה אנחנו לא יכולים להישאר באוויר לאורך זמן? ולמה תפוחים לא נופלים רחוק מהעץ? כוח המשיכה של כדור הארץ משפיע על החיים של כולנו, וגם על ההמצאות שאנו ממציאים. קיימות המצאות רבות ומנגנונים הנשענים על כוח המשיכה על מנת לפעול. אחת ההמצאות עליהם למדו הילדים בחוג הוא מתקן "הגלגל הענק"!
מה היה קורה אילו לא היה כוח משיכה? מהו הגלגל ענק הכי גדול בעולם? אילו המצאות פועלות בזכות כוח המשיכה? מה שוקל יותר, קילו נוצות או קילו ברזל?
כוח המשיכה הוא אחד הכוחות המשמעותיים בחיים על כדור הארץ! כוכב הלכת שלנו מושך את כל הגופים הקרובים אליו אל מרכז האדמה (ליבה), לכן כל מה שנמצע עליו נשאר תמיד קרוב לקרקע. אפילו לאנשים הנמצאים בצד ההפוך של כדור הארץ, אין סיכוי ליפול! זאת בזכות כוח המשיכה החזק של הכדור. אבל, לא רק כדור הארץ שלנו מפעיל כוח משיכה, כל גוף העשוי חומר מפעיל כוח משיכה כלשהו!! פשוט לפעמים הוא כל כך חלש יחסית לכוח הגרביטציה שאיננו חשים בו.
באחד ממתקני השעשועים הקלאסיים שכולנו אוהבים, פועל גם מנגנון שמסתמך על כוח המשיכה. בזמן שהגלגל מסתובב והמושבים עולים, הם לא מקבלים זווית ומתהפכים יחד עם סיבוב הגלגל, אלא נשארים מקבילים לקרקע. הדבר קורה בזכות הציר החופשי עליו תלויים המושבים וכוח המשיכה. כך, לא משנה היכן נמצא המושב, כדור הארץ מושך אותו אליו וגורם לו להיות מקביל לקרקע בכל שלב!
נסו לתלות על אחד הסלים, בדגם הגלגל הענק, משקולת קטנה. מה קרה לאחר הוספת המשקולת? אם הגלגל לא התחיל לנוע, הוסיפו מעט משקל ובדקו מתי כוח המשיכה הפועל על המשקולת כלפי מטה גובר על כוח ה"עצירה" של המנוע.
"אחת ההמצאות הנשענות על קיומו של כוח המשיכה היא שעון החול. הכנת שעון חול: קחו שני בקבוקונים קטנים עם פקק, חוררו (בעזרת מבוגר) את שני הפקקים של הבקבוקונים באותו מקום בדיוק באמצעות מברג צר. מלאו את אחד הבקבוקים בחול עד לקו האמצע. סגרו את הבקבוקונים באמצעות הפקק. הניחו את שני הפקקים זה מול זה, כך שהחור יחפוף בניהם והדביקו אותם יחד באמצעות איזולירבנד צבעוני."

חוסר כוח משיכה על כדור הארץ?! האם זה אפשרי?

גלגלי הענק הגבוהים בעולם

ניסויים בכוח הכבידה!

צריך את עזרתנו?

מלא את הפרטים ונדאג לחזור אלייך בהקדם

דילוג לתוכן