קטפולטה

בימי הביניים, מלחמות היו בעלות אופי שונה לחלוטין. אז לא היו טנקים, מטוסים ונשקים מתקדמים כמו בימינו. כפרים היו מוגנים בתוך מבצרים מוקפים חומות. אז כיצד היו מצליחים התוקפים לחדור את חומות המבצר ובאותה עת להגן על עצמם מהקשתים העומדים עליהן? הם בנו מכונה ענקית שמסוגלת לירות סלעים בוערים למרחק. עקרון הכוח האלסטי וההיסטוריה של כלי המלחמה הקדום, משתלבים יחד בדגם הקטפולטה שבנו הילדים.
איזה כוח גורם לקטפולטה לפעול? למה היא משמשת? אילו דגמים נוספים קיימים? מתי הוזכרה בליסטרה (סוג של קטפולטה) לראשונה?
הקטפולטה או הבליסטרה, מוזכרת עוד בימי התנ"ך. זו היתה מכונת מלחמה שמטרתה להעיף אבנים גדולות למרחק ולפגוע בערי המבצר של האויב. לאונרדו דה וינצ'י שהיה מדען ואיש אשכולות פיתח גם הוא דגם קטפולטה הפועל באמצעות אגירת אנרגיה אלסטית ושחרורה בעת הצורך לשיגור האבנים. זו היתה מכונה חסכונית ויעילה שניתן היה לבנות אפילו בשדה הקרב מעצים הקיימים באזור.
דגם "הקטפולטה המונעת" יכול לשמש להעפת חפצים קטנים למרחק, על ידי עקרון הדומה לזה של המכונה האמיתית. הדגם מופעל ע"י האנרגיה האלסטית שנמצאת בגומייה. כאשר מותחים את הזרוע לאחור, הגומייה נמתחת ואורכה גדל. ככל שנמתח את הגומייה, כך היא "תרצה" יותר לחזור לאורכה המקורי. ל"רצון" הזה, אנו קוראים אנרגיה אלסטית. ברגע שנשחרר את הגומייה, היא תשאף לחזור לאורך ה"טבעי" שלה. הכוח שהשקענו על מנת למתוח אותה, "ישתחרר" ויופעל כעת לכיוון השני בעוצמה רבה ובמהירות. כך נוצרת התנופה שמעיפה את זרוע הקטפולטה באוויר.
משחק "המבצר": המשחק מיועד לשני שחקנים. על כל שחקן להכין שורה של 10 אבני משחק (קפלה, לגו גדול, דומינו או אפילו בובות קטנות) ולהעמידה מול המתחרה (במקביל), במרחק חצי מטר. המרחק בין אבני המשחק, של אותו שחקן, צריך להיות 4 אצבעות לפחות. כל שחקן ממקם את הקטפולטה שלו מאחוריה חומת האבנים שבנה. מחליטים מי מתחיל ראשון, וכל שחקן בתורו יורה חפץ קטן מתוך הקטפולטה שלו ומנסה להפיל את חומת היריב.
יצירה: הכנת קטפולטה ממקלות רופא –

קטפולטה זה לימי הביניים.. צפו באלוף הרוגטקה של היום.

קטפולטה כמו בימי הביניים.. חכו לסוף!

כך היו מפילים את חומת הטירה

צריך את עזרתנו?

מלא את הפרטים ונדאג לחזור אלייך בהקדם

דילוג לתוכן