קרוסלה

כשעולים על מתקן מסתובב בלונה פארק מקבלים את ההרגשה שנזרקים החוצה מהמעגל או נדבקים למושב, זאת לא רק הרגשה.. יש לזה הסבר פיזיקלי. את דגם הקרוסלה המסתובבת, בנו הילדים על מנת להבין כיצד התנועה המעגלית פועלת ומה גורם לה להיווצר.
"מתי גילו את התנועה הסיבובית? כמה מכשירים שמבצעים תנועה סיבובית אתם מכירים והאם תוכלו לספור אותם? למה התנועה הסיבובית כל כך חשובה בחיינו? מדוע מרגישים בחילה כשמסתובבים בקרוסלה? "
"את התנועה הסיבובית גילו לפני יותר מ-5000 שנה במסופותימיה, שם הומצא גם הגלגל הראשון. התגלית הזו שינתה את ההיסטוריה כולה! כיום, התנועה הסיבובית היא עדיין אחת התגליות החשובות ביותר שהובילו להתפתחות בתחומי חיים רבים כגון תעשייה, תחבורה, בנייה ועוד.. כדי שתיווצר תנועה סיבובית צריך שיתקיימו שני תנאים: 1. מהירות התחלתית בקו ישר. 2. כוח הפועל לכיוון מרכז המעגל. "
איך הקרוסלה פועלת? פשוט מאוד, היא מסתובבת! כדי ליצור את סיבוב הכיסאות סביב מרכז הקרוסלה (מרכז המעגל) אנו צריכים: 1. מהירות בקו ישר – את המהירות הזו אנו מקבלים מהמנוע המחובר לדגם ו-2. כוח הפועל לכיוון מרכז המעגל- בטח שאלתם מדוע הכיסאות ממשיכים להסתובב ולא עפים החוצה מרוב המהירות. הסיבה היא שפועל כוח ששומר אותם קרוב למרכז המעגל. הכיסאות מחוברים באמצעות מקל (שרשרת) להיקף הקרוסלה ובזמן הסיבוב המקל מושך אותם לכיוון מרכז המעגל. כך, יחד עם המהירות נוצר הסיבוב.
"ניסוי עם הדגם. הכינו דמויות קטנות מנייר והושיבו אותן על מושבי הקרוסלה. מה קורה להן כשמפעילים את הדגם? האם הן נשארו במקומן? "
ניסוי בתנועה סיבובית: קחו חבל עבה יחסית, אחזו בקצה אחד ותנו לאחד ההורים לאחוז בקצה השני. ההורה האוחז בחבל צריך להחזיקו חזק ולהשאר במקום. הילד/ה מתחילים לרוץ ולנסות לברוח כאשר הם עדיין אוחזים בחבל ולא עוזבים! איזו תנועה נוצרה? לאן כיוון הכוח פועל (פנימה/ החוצה מהמעגל)?

כל קרוסלה והסיפור שלה

חשבתם שקרוסלה היא מתקן משמעם?! תחשבו שוב!

למה סביבון מסתובב לא נופל?

צריך את עזרתנו?

מלא את הפרטים ונדאג לחזור אלייך בהקדם

דילוג לתוכן