קרוסלה

נשאל את הילדים כמה מכשירים המבצעים תנועה סיבובית הם מכירים והאם יוכלו לספור אותם? כעת נחקור את תנועת הקרוסלה, נלמד על התנועה הסיבובית ונבין מדוע היא כל כך חשובה בחיינו! איך הקרוסלה פועלת? פשוט מאוד, היא מסתובבת! כדי ליצור את סיבוב הכיסאות סביב מרכז הקרוסלה (מרכז המעגל) אנו צריכים: 1. מהירות בקו ישר – את המהירות הזו אנו מקבלים מהמנוע המחובר לדגם. 2. כוח הפועל לכיוון מרכז המעגל. בטח שאלתם מדוע הכיסאות ממשיכים להסתובב ולא עפים החוצה מרוב המהירות. הסיבה היא שפועל כוח ששומר אותם קרוב למרכז המעגל. הכיסאות מחוברים באמצעות מקל (שרשרת) להיקף הקרוסלה ובזמן הסיבוב המקל מושך אותם לכיוון מרכז המעגל. כך, יחד עם המהירות נוצר הסיבוב. כדי להמחיש את התנועה הסיבובית של הכיסאות בקרוסלה נערוך עם הילדים את הניסוי הבא: קחו חבל עבה יחסית, אחזו בקצה אחד של החבל והילד/ה יאחזו בקצהו השני. ההורה האוחז בחבל צריך להחזיקו חזק ולהשאר במקום. הילד/ה מתחילים לרוץ בקו ישר לכיוון אחד ומנסים לברוח כאשר הם עדיין אוחזים בחבל ולא עוזבים! אם הניסוי בוצע כראוי, לא יתאפשר לילד/ה להמשיך לנוע בקו ישר והם יתחילו לנוע בתנועה סיבובית מסביבכם. כדי לוודא הבנה של העיקרון המדעי נשאל אותם איזו תנועה נוצרה? לאן כיוון הכוח פועל (פנימה/ החוצה מהמעגל)?
כשעולים על מתקן מסתובב בלונה פארק מקבלים את ההרגשה שנזרקים החוצה מהמעגל או נדבקים למושב, זאת לא רק הרגשה.. יש לזה הסבר פיזיקלי. את דגם הקרוסלה המסתובבת, בנו הילדים על מנת להבין כיצד התנועה המעגלית פועלת ומה גורם לה להיווצר.
"את התנועה הסיבובית גילו לפני יותר מ-5000 שנה במסופוטמיה, שם הומצא גם הגלגל הראשון. התגלית הזו שינתה את ההיסטוריה כולה! כיום, התנועה הסיבובית היא עדיין אחת התגליות החשובות ביותר שהובילו להתפתחות בתחומי חיים רבים כגון תעשייה, תחבורה, בנייה ועוד.. כדי שתיווצר תנועה סיבובית צריך שיתקיימו שני תנאים: 1. מהירות התחלתית בקו ישר. 2. כוח הפועל לכיוון מרכז המעגל. למה סביבון מסתובב לא נופל?
חשבתם שקרוסלה היא מתקן משמעם?! תחשבו שוב!
בפיזיקה, תנועה מעגלית (או תנועה סיבובית) היא תנועה של חפץ/ גוף כלשהו במסלול מעגלי, סביב נקודה או סביב ציר סיבוב. תנועה מעגלית נפוצה מאוד בטבע: לוויין המקיף את כדור הארץ נע בתנועה סיבובית, גוף הקשור לחוט מתוח גם ינוע בתנועה סיבובית.. האם תוכלו לחשוב על דוגמאות נוספות?
נמצא את בית הסוללה הממוקם בגוף הקרוסלה ונבחין כי מעליו יש מתג קטן שחור, נלחץ עליו ונבחין בתנועה הסיבובית של הקרוסלה !
הכינו דמויות קטנות מנייר והושיבו אותן על מושבי הקרוסלה. מה קורה להן כשמפעילים את הדגם? האם הן נשארו במקומן? "

צריך את עזרתנו?

מלא את הפרטים ונדאג לחזור אלייך בהקדם

דילוג לתוכן