קטפולטה

דגם "הקטפולטה המונעת" יכול לשמש להעפת חפצים קטנים למרחק, על ידי עקרון הדומה לזה של המכונה האמיתית. נסביר לילדים כי הדגם מופעל ע"י האנרגיה האלסטית שנמצאת בגומייה. כאשר מותחים את הזרוע לאחור, הגומייה נמתחת ואורכה גדל. ככל שנמתח את הגומייה, כך היא "תרצה" יותר לחזור לאורכה המקורי. ל"רצון" הזה, אנו קוראים אנרגיה אלסטית. ברגע שנשחרר את הגומייה, היא תשאף לחזור לאורך ה"טבעי" שלה. הכוח שהשקענו על מנת למתוח אותה, "ישתחרר" ויופעל כעת לכיוון השני בעוצמה רבה ובמהירות. כך נוצרת התנופה שמעיפה את זרוע הקטפולטה באוויר. "נוכל ליצור עם הילדים את היצירה הבאה: הכנת קטפולטה ממקלות רופא –
"
" בימי הביניים, מלחמות היו בעלות אופי שונה לחלוטין. אז לא היו טנקים, מטוסים ונשקים מתקדמים כמו בימינו. כפרים היו מוגנים בתוך מבצרים מוקפים חומות. אז כיצד היו מצליחים התוקפים לחדור את חומות המבצר ובאותה עת להגן על עצמם מהקשתים העומדים עליהן? הם בנו מכונה ענקית שמסוגלת לירות סלעים בוערים למרחק. עקרון הכוח האלסטי וההיסטוריה של כלי המלחמה הקדום, משתלבים יחד בדגם הקטפולטה שבנו הילדים. "
"הקטפולטות הראשונות היו קטפולטות שהתבססו על אנרגיה אלסטית, וכללו מספר סוגים: בליסטרה: רובה קשת גדול. השם בליסטרה מקורו מהמילה היוונית Ballistes שפירושה ""לזרוק"". נחשבת להמצאה יוונית ששונתה מאוחר יותר על ידי הרומאים. הבליסטרה הייתה הסוג הראשון של קטפולטה ויועדה לירות חץ גדול או מספר חצים קטנים בדיוק רב והיה לה כוח מועט יחסית לעומת המנגונל והטרבושה. מנגונל: רבים מבחינים בכלי זה כשם נרדף ל""קטפולטה"". השם מנגונל מקורו במילה הלטינית ""Manganon"", שפירושה ""מנוע של מלחמה"". הומצא על ידי הרומאים במאה השלישית לפני הספירה. המנגונל היה בנוי מזרוע ארוכה שבסופה לולאה או דלי שהכילו קליעים. הוא היה חזק יותר מהבליסטרה והקליעים הוטלו עד ל-400 מטר בקרוב. טרבושה: פותח בסין הקדומה, כ–2,300 שנה לפני זמננו. הטרבושה הובא לאירופה במאה ה-6 לספירה. זהו החזק מבין סוגי הקטפולטות ויועד להטלת סלעים וקליעים ונעשה בו שימוש בעיקר להרס חומות ערים וטירות."
"הקטפולטה או הבליסטרה, מוזכרת עוד בימי התנ""ך. זו היתה מכונת מלחמה שמטרתה להעיף אבנים גדולות למרחק ולפגוע בערי המבצר של האויב. לאונרדו דה וינצ'י שהיה מדען ואיש אשכולות פיתח גם הוא דגם קטפולטה הפועל באמצעות אגירת אנרגיה אלסטית ושחרורה בעת הצורך לשיגור האבנים. זו היתה מכונה חסכונית ויעילה שניתן היה לבנות אפילו בשדה הקרב מעצים הקיימים באזור. "
נמתח את זרוע הקטפולטה לאחור בעזרת אצבע אחת בלבד. ברגע שהזרוע מתוחה- נמקם את הכדור בכף שבקצה הזרוע ונשחרר!
"משחק ""המבצר"": המשחק מיועד לשני שחקנים. על כל שחקן להכין שורה של 10 אבני משחק (קפלה, לגו גדול, דומינו או אפילו בובות קטנות) ולהעמידה מול המתחרה (במקביל), במרחק חצי מטר. המרחק בין אבני המשחק, של אותו שחקן, צריך להיות 4 אצבעות לפחות. כל שחקן ממקם את הקטפולטה שלו מאחוריה חומת האבנים שבנה. מחליטים מי מתחיל ראשון, וכל שחקן בתורו יורה חפץ קטן מתוך הקטפולטה שלו ומנסה להפיל את חומת היריב. "

צריך את עזרתנו?

מלא את הפרטים ונדאג לחזור אלייך בהקדם

דילוג לתוכן